איך בונים אתר לעסק?

בימינו, לכל עסק, מהקטן ביותר ועד לחברות הגדולות, קיים אתר באינטרנט. אתרי אינטרנט של עסקים נועדו לספק מידע על השירותים, המחירים ויצירת קשר עם החברה. אתרי אינטרנט משמשים גם חברות ממשלתיות, כדי לקצר תהליכי המתנה בלשכות השונות. בנוסף קיימים כמובן אתרי מידע שונים, המספקים לנו חדשות, אנציקלופדיות מקוונות ועוד. אז מה היא בעצם הדרך לבנות אתר כזה, בהתאם לצרכים שלך ובצורה היעילה ביותר?

הדבר החשוב ביותר כאשר בונים אתר, הוא להבין בדיוק איזה סוג של אתר אנחנו רוצים לבנות, מה קהל היעד ומה מטרתו ולבנות בהתאם לכך. הדבר הראשון שיש לעשות, הוא לבחור את הטכנולוגיה המתאימה ביותר לבניית האתר שלך.

במידה ומדובר באתר שלא דורש הרבה אופציות מיוחדות, כגון אתר שמפרסם גן ילדים פרטי, המספק מידע על הגן, מציג מספר תמונות ופרטי יצירת קשר – לאתר כזה מתאימה טכנולוגיה פשוטה לבניית אתרים. מדובר בקוד HTML  פשוט, או אפילו בשימוש בתבנית מוכנה מראש, בה יש רק למלא את השדות הרצויים, ולהכניס מספר תמונות. הדבר היחיד שנדרש מעבר לכך, הוא בחירת שירות אחסון אתרי אינטרנט – web hosting, שבעצם מכניס את האתר אל רשת האינטרנט והופך אותו לנגיש לסביבה.

במקרה של אתר מורכב יותר, הדורש שימוש באפשרויות מתקדמות יותר, אם נדרשת למשל הרשמה למאגר לקוחות, נדרש שימוש בבסיס נתונים השומר את נתוני הלקוחות (במקרה הזה משתמשים בדרך כלל בשפת SQL, שנועדה לטפל בבסיסי נתונים) . או לדוגמא, מערכת המבוססת על אתרי אינטרנט אחרים ושואבת מהם מידע, תידרש בשבילה עבודה נוספת. מעבר לכך, לעתים נדרש עיצוב מיוחד, שונה מהרגיל, או כזה שכולל גרפיקה ואנימציות, שמבוסס לרוב על טכנולוגיות כמו פלאש או HTML5, ודורש השקעה וידע נוספים.

מהבחינה הכלכלית של בניית אתר, אם מדובר באתר מורכב ונדרשת השכרת שירותים של גורם חיצוני שיבצע את העבודה בשבילך – המחיר עשוי לנוע בין כמה מאות ועד לכמה אלפי שקלים, תלוי כמובן במורכבות העבודה ורמת התחזוקה שתידרש לאתר לאחר מכן, באופן שוטף. כדאי כמובן לבצע השוואת מחירים ולקרוא ביקורות על נותני השירות השונים בתחום הזה, כדאי לוודא שאתה מקבל את התמורה המלאה למחיר.

לסיכום, טיפ אחרון אך חשוב לא פחות – בזמן בניית אתר, יש לזכור, כי אתר האינטרנט הוא בסופו של דבר למען הלקוח, וחייב להיות מותאם לצרכים שלו וליצירת חווית משתמש נוחה, מעניינת וקלילה ביותר ולגרום למשתמש לרצות ולבקר באתר שוב בעתיד.